درباره باشگاه گل گهر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

پيشينه ورزش در شركت معدني و صنعتي گل گهر

براي اولين بار در سال 1366 با تشكيل تيم فوتبال كارگري و حضور در مسابقات شهرستان، ورزش در شركت معدني و صنعتي گل‌گهر كليد خورد، به دنبال آن با نظر مدير عامل وقت شركت ، اكثر ورزشكاران تيم‌هاي مختلف شهرستان به عنوان نيروي كار جذب شركت گل‌گهر شدند. بدين ترتيب پس از فوتبال تيم‌هاي واليبال، كشتي، كاراته و غيره، يكي پس از ديگري  به تدريج شكل گرفتند كه امور آنها در واحدي  به نام «امور ورزش» پيگيري مي‌شد.
با توجه به پتانسيل خوب ورزش شهرستان و با رشد ورزش كارگري ضرورت تاسيس باشگاه فرهنگي ورزشي گل‌گهر به منظور سازماندهي تيم‌هاي ورزشي احساس شد و بالاخره در سال 1376 با صدور مجوز از سوي اداره كل تربيت‌بدني استان (اداره كل ورزش و جوانان)  فعاليت رسمي باشگاه فرهنگي ورزشي گل‌گهر سيرجان نیز آغاز گرديد . باتوجه به اینکه یکی از الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تیم های حاضر در لیگ برتر و لیگ دسته اول  کشور ،داشتن مجوز حرفه ای برای سال 97 میباشد یکی از اساسی ترین این نیازها مستقل شدن باشگاه و تبدیل آن به شرکت بود که به صورت رسمی در تاریخ 3 تیرماه نود وهفت عنوان باشگاه فرهنگی ورزشی گل گهر به شرکت فرهنگی ورزشی مجتمع گل گهر سیرجان تغییر نام پیدا کرد و از تاریخ مذکور رسما به عنوان شرکت شناخته میشود. 

مجموعه ورزشی گل گهر سیرجان

شرکت معدنی وصنعتی گل گهر در راستای اهداف توسعه ایی خود و به منظور تأمین نیازهای حرفه ایی در بخش ورزشی اقدام به تأسیس مجموعه ورزشی گل گهر در زمینی به مساحت 40،000 مترمربع در شهرستان سیرجان نمود.
نظر به رویکرد شرکت معدنی وصنعتی گل گهر مجموعه ورزشی پیش بینی شده بصورت Complex و در دو بخش فضای سرپوشیده و سرباز طراحی و اجرا شد و درتاریخ 95/8/24 توسط معاون اول رئیس جمهور دکتر جهانگیری و جمعی از مقام های عالی وزارت و هیئت دولت افتتاح شد .

مجموعه های مستقر در فضای سرباز
زمین فوتبال ( چمن مصنوعی) با ظرفیت 3000 نفر و به مساحت 10300 مترمربع
دو قطعه زمین تنیس به مساحت 1600 مترمربع با ظرفیت 150 نفر تماشاگر

مجموعه های مستقر در فضای سرپوشیده
 به مساحت کل 17200 مترمربع در دو طبقه
مجموعه استخر، سونا و جکوزی به مساحت 2100 مترمربع و ظرفیت 100 نفر
سالن چند منظوره(فوتبال سالنی، والیبال، بستکبال و هندبال) به مساحت 1930 مترمربع و ظرفیت 800 نفر
سالن کشتی به مساحت 660 مترمربع و ظرفیت 190 نفر
سالن ژیمناستیک به مساحت 780 مترمربع و ظرفیت 200 نفر
سالن اسکواش به مساحت 155 مترمربع و ظرفیت 30 نفر
سالن وزنه برداری و وزنه برداری به مساحت 660 مترمربع 
سالن پینگ پنگ به مساحت 470 مترمربع و ظرفیت 100 نفر
سالن بیلیارد به مساحت 260 مترمربع باظرفیت 7 میز
سالن بولینگ به مساحت 150 مترمربع 
سالن شطرنج به مساحت 293 مترمربع 
سالن تیراندازی به مساحت 220 مترمربع با ظرفیت 5 لاین تیراندازی
پارکینگ طبقاتی پیش بینی شده به مساحت 5000 مترمربع با ظرفیت 165 خودرو
رستوران طبقه اول به مساحت 250 مترمربع 
فضاهای اداری طبقه اول به مساحت 650 مترمربع 
پیست دوومیدانی به مساحت 2900 مترمربع با 5 لاین
گیم نت و کافی نت به مساحت 140 مترمربع با ظرفیت 16 رایانه
نمازخانه به مساحت 60 مترمربع با ظرفیت 30 نفر
اتاق استراحت VIP زمین فوتبال + بوفه به مساحت 140 مترمربع 
اتاق خبرنگاران و گزارشگران+ کنفرانس مطبوعاتی به مساحت 80 مترمربع با ظرفیت 28 نفر
فروشگاه لوازم ورزشی به مساحت 70 مترمربع 
اتاق پزشک و تست دوپینگ به مساحت 30 مترمربع 

ورزش همگاني

يكي از اهداف شرکت فرهنگی ورزشی مجتمع  گل‌گهر توسعه ورزش‌ همگاني به منظور افزايش ميزان رضايتمندي شهروندان، ايجاد شور و نشاط اجتماعی ، ایجاد  ارتباط برون سازماني موثر، بسط فرهنگ ورزش و ارتقاء دانش آن در سطح شهرستان و استان مي باشد. اين شرکت سعي دارد با پرداختن به ورزش‌هاي همگاني سهمي هرچند ناچيز در  تحقق جامعه‌اي سرشار از  نشاط، سلامت و بالندگي داشته ‌باشد. از اين رو با نظر موافق مهندس تقی زاده  مدير عامل محترم شركت، اين مهم   بيش از پيش مورد توجه قرار گرفت تا جايي كه در حال حاضر رشته‌هاي پياده‌روي، دوچرخه‌سواري و ورزش صبحگاهي تحت حمايت اين شرکت قرار دارند و همچنين برگزاري و اهداء جوايز همايش‌هاي مختلف ( پياده‌روي، دوچرخه‌سواي، مهتاب‌نوردي و... ) در سطح شهرستان  صورت گرفته و مي‌گيرد. در كنار آن، مساعدت مالي و انتقال تجربيات فني به هیئت‌هاي شهرستان و استان نیز از ديگر برنامه‌هاي شرکت در اين راستا مي‌باشد.

 

ورزش كارگري

توجه و اهميت به ورزش كارگري كه افزايش سطح سلامت جسمي و رواني كاركنان و خانواده آنان را در پي دارد همواره مد‌نظر شرکت فرهنگی ورزشی  گل‌گهر بوده است تا جايي‌كه ارائه خدمات ورزشي به كاركنان  و خانواده آنها از اولويت‌هاي كاري و اهداف اين شرکت است. تشكيل تيم‌هاي كارگري و اعزام به مسابقات مختلف كارگري (تهيه و توليد، ايميدرو، كارگري استان و كشور)، برگزاري مسابقات داخلي، برپايي كلاس‌ها و کارگاهای آموزشي و دانش افزایی  از اين دسته اقدامات  در رابطه با ورزش كارگري است.

 

ورزش حرفه اي

شرکت فرهنگی ورزشی مجتمع  گل‌گهر سیرجان در ورزش حرفه‌اي نیز فعالیت مستمر  داشته و در اين راه ، فراز و نشيب‌هاي بسياري را تجربه كرده است.  شرکت فرهنگی ورزشی  گل‌گهر در طول سه دهه فعالیت خود، تيمداري در رشته‌هاي بسكتبال، واليبال، فوتبال، كشتي و تير وكمان را تجربه كرده است. در سال 1379 تيم بسكتبال گل گهر براي اولين بار به ليگ برتر كشور راه پيدا كرد كه در پايان همان فصل اين تيم مجدداً به ليگ دسته اول سقوط كرد. در سال 84 تيم واليبال براي اولين بار در تاريخ ورزش استان به ليگ برتر راه پيدا كرد و بسكتبال نيز براي بار دوم ليگ برتري شد. تيم فوتبال گل‌گهر هم پس از كسب عنوان قهرماني استان به ليگ زير گروه (دسته 3 كشور) صعود كرد. سال‌هاي 84 و 85 نقطه عطفي در تاريخ فعاليت‌هاي حرفه‌اي باشگاه گل‌گهر بود چرا كه تيم‌هاي واليبال، بسكتبال، كشتي، تيراندازي با كمان و فوتبال نتايج خيره‌كننده‌اي در سطح كشور به‌دست آوردند تا جايي كه تيم واليبال با كسب مقام نايب قهرماني در ليگ برتر كشور و رقابت‌هاي آسياي مركزي، همه نگاه‌ها را متوجه سيرجان و شركت معدني و صنعتي گل‌گهر نمود. تيم تير وكمان مقام سوم كشور و كشتي نيز جايگاه چهارم ليگ برتر كشور را به‌دست آورد. تيم فوتبال اين باشگاه هم با تكيه بر بازيكنان و كادر فني بومي پله‌هاي ترقي را يكي پس از ديگري پيمود به طوري كه ظرف مدت 3 سال از ليگ استان تا ليگ دسته اول كشور را بدون درجا زدن طي كرد و در سال 1386 براي اولين بار در مسابقات ليگ دسته اول حضور يافت. در حال حاضر اين شرکت در دو رشته فوتبال و واليبال در ليگ دسته اول كشور مشغول به فعاليت مي‌باشد.
تیم والیبال نوجوانان سال 95 مقام سوم کشور
تیم والیبال جوانان سال 96 قهرمانی دسته یک کشور
دعوت 10 نفر از کانون نونهالان فوتبال به اردوی تیم ملی
دعوت 6 نفر از نونهالان والیبال به اردوی تیم ملی
صعود تیم های فوتبال امید و جوانان به لیگ دسته یک سال 94
صعود تیم فوتبال جوانان به لیگ برتر سال 95
حضور علی باقری در تیم ملی  95-96
حضور علی شهسواری در تیم ملی سال 95 و شرکت در مسابقات جام جهانی کره جنوبی سال 96
صعود تیم فوتبال نوجوانان به لیگ قهرمانان سال 97
حضور مهدی پاپی در تیم ملی وزنه برداری سال 95-96
قهرمانی تیم والیبال کارگری در مسابقات کارگران کشور سال 96
کسب مقام سوم راضیه امینی زاده در مسابقات پتانک کشور سال 96
دعوت از بازیکنان بسکتبال به اردوی تیم ملی سال 96
مقام سوم لیگ یک فوتبال کشور سال 95
مقام سوم لیگ یک والیبال کشور سال 96
قهرمانی علیرضا برکول در مسابقات ابرماراتون جهانی سال 96

رويكرد فرهنگي  

بر اساس منويات مقام عظماي ولايت، مقوله فرهنگ در جامعه اسلامي و انقلابي ما بسيار حائز اهميت مي‌باشد، شرکت  فرهنگي ورزشي مجتمع  گل‌گهر سیرجان  نيز در راستای  برنامه‌های خود  توجه ويژه ای  به بعد فرهنگ در حوزه ورزش دارد.  اصلاح و سالم‌سازي استاديوم‌ها و محيط‌هاي ورزشي با راه‌اندازي كانون هواداران، تدوين آئين نامه انضباطي با محوريت  تاكيد بر مسائل اخلاقي ، اجرای پروژه های فرهنگی از جمله تدوین و چاپ کتاب شهدای ورزشکار سیرجان و آماده سازی و تدوین کتاب تاریخ فوتبال سیرجان  در این خصوص می توان  اشاره كرد.

 

كانون‌هاي استعداديابي

حضور در بالاترين سطح ورزش كشور با تكيه بر بازيكنان بومي و همچنين شناسايي و جذب و پرورش بازيكنان مستعد شهرستان و استان يكي از اهداف زير بنایي است كه این شرکت   با راه‌اندازي كانون‌هاي استعداديابي خود در 4 رشته فوتبال، واليبال، بسكتبال و وزنه‌برداري  از سال 1392  در دستور كار خود قرار داد و با نگاه مثبت هیئت مدیره در حال توسعه در سایر رشته های ورزشی  نیز میباشد.

 

كانون فوتبال

اين كانون با حضور مدرسان فدراسیون  فوتبال ايران كار استعداديابي را در سيرجان در دو بخش پسران و دختران را آغاز نمود. پس از اعلام عمومي و همچنين برگزاري مسابقات آموزشگاههاي شهرستان  تعداد 120 نفر از فوتباليست‌هاي نونهال و خردسال انتخاب شدند  و در حال حاضرنیز  تحت آموزش و ارتقا   می باشند.

 

كانون والیبال

اين كانون با حضور مدرسان فدراسيون و مربيان  سابق تيم‌هاي ملي پايه در دو بخش آقايان و بانوان فعاليت خود را در سطح شهرستان سيرجان و شهرهاي استان آغاز كرد. در حال حاضر با حضور بيش از 400 ورزشكار، كانون‌هاي پسران در شهرستان‌هاي سيرجان، كرمان، راور، شهربابك، جيرفت، بافت و‌ ارزوئيه و كانون دختران نيز در شهرستان سيرجان داير است.

 

كانون  بسكتبال 

كار استعداديابي رشته بسكتبال با حضور مربيان تيم ملي( ب ) جمهوري‌اسلامي ايران و مربيان اسبق تيم هاي ملي پايه بسكتبال از اوايل سال 93 در سيرجان آغاز شد. پس از سركشي از تمامي مدارس شهرستان، در حال حاضر بيش از 100 نفر در دو بخش پسران و دختران به عضويت كانون در آمدند.

 

اهم فعاليت ها و اقدامات كنوني شرکت فرهنگی ورزشی مجتمع گل گهر سیرجان

هم اكنون این شرکت  با فعاليت در 22 رشته ورزشي مختلف و با پوشش قريب به 6000 ورزشكار و با استفاده از 140 نفر كادر فني در غالب 64 تيم ورزشي سعي در ارتقاء سطح كمي و كيفي ورزش شهرستان سيرجان و استان كرمان دارد. حضور حرفه‌اي در رشته‌هاي فوتبال و واليبال و همچنين حمايت از ورزش همگاني شهرستان و ورزش كارگري در سطح شركت معدني و صنعتي گل‌گهر، باعث ايجاد انگيزه ، تحرك و پويايي نسل جوان شده است و سلامتي و شادابي را نيز به فضاي كارگري شركت هديه كرده است. حضور تيم‌هاي ورزشي این شرکت  در ليگ‌هاي كشوري رونق و اشتغال را براي ورزش و اقتصاد شهر سيرجان به همراه دارد و همچنین  حضور تيم‌هاي مختلف ورزشي در شهرستان باعث رونق هتل‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و گسترش صنعت گردشگري ورزشي نيز شده است. 

 

مديران باشگاه از گذشته تا كنون


1376 تا 1381.................. داوود فرزامي فر
1381 تا 1389 ................. وحيد ايران‌نژاد
1389 تا 1392.................. حسن كشاورز
1392 تا 1394.................. علیرضا رادفر
1394 تا هم اکنون ............. محمد جواهری


اعضا هیات مدیره

حسن بدخشان ............ رییس هییت مدیره
ایمان عتیقی .............. عضو هییت مدیره
محمود زید آبادی ........ عضو هییت مدیره
امیر عطابخش ............ عضو هییت مدیره
محمد جواهری ........... مدیر عامل و عضو هییت مدیره